Beleggen is steeds populairder aan het worden. Millennials zijn meer dan ooit bezig met het opbouwen van vermogen en het creëren van financiële vrijheid. Toch heerst er nog steeds een bepaald stigma op beleggen. Je hebt namelijk helemaal niet veel geld nodig om te starten met beleggen. Tegenwoordig kun je op allerlei laagdrempelige manieren starten met beleggen. Vroeg te beginnen met beleggen kan een slimme zet, hoe dat precies werkt, lees je in deze blog.
Inhoud
Zet de geldmachine aan
Tijd is geld. Hoe langer jij geld de tijd geeft om te groeien, hoe groter de kans is dat je vermogen meer waard wordt. Let wel op: in het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Hoe het komt dat geld meer waard kan worden? Door het rente-op-rente effect. Door het rente-op-rente effect groeit je vermogen niet lineair, maar exponentieel. Als jij op je 25ste de geldmachine aanzet en start met beleggen, heb je een lange horizon (je geld heeft een lange tijd de tijd om meer waard te worden). Dan kan het zo zijn dat je straks als je bijvoorbeeld 60 bent een mooi vermogen opgebouwd hebt. Het is geen garantie, maar hoe langer je het geld laat groeien, hoe groter de kans op een goed rendement.
Disclaimer
Beleggen brengt risico’s met zich mee. Je kan een deel van je inleg verliezen. Daarnaast ben ik geen financieel adviseur en geef ik ook geen financieel of beleggingsadvies. Dit artikel is gebaseerd op mijn eigen kennis en ervaring. Het artikel bevat affiliate links. Dit betekent dat ik een kleine fee ontvang als jij een product aanschaft. Dit kost jou niets extra.
Dit artikel is in samenwerking met Brand New Day geschreven.
Beleggen met een klein bedrag
Het is vaak beter om eerder te beginnen met beleggen met een klein bedrag, dan (jaren) te wachten met beleggen totdat je een groter bedrag per maand kan beleggen. Je kan – bij de meeste aanbieders – al beginnen met periodiek beleggen met een paar tientjes per maand. Zo ben ikzelf ook ooit begonnen: ik maakte elke maand €25,- over naar mijn beleggingsrekening. Ondertussen investeer ik een veelvoud: elke maand gaan er €150 naar mijn beleggingsrekening bij Brand New Day en €500+ naar ABN AMRO, waar ik investeer in breed gespreide indexfondsen.
Het rente-op-rente effect
Je las er hierboven als iets over. Het rente-op-rente effect is een van de belangrijkste reden om vroeg te beginnen met beleggen. Doordat je geld de tijd geeft om te groeien, ontvang je telkens rendement over het bedrag dat je in beleggingen hebt gestopt.
Rekenvoorbeeld
Stel je belegt €100,- per jaar (bijzonder weinig, maar het is meer om een idee te krijgen hoe het rente-op-rente effect werkt) en je behaalt 6% rendement (Rendement is niet gegarandeerd. De waarde kan stijgen en dalen en je kunt (een deel van) je inleg verliezen.). Dan heb je aan het eind van je eerste jaar €106,- op je beleggingsrekening staan. Een winst van €6,- waar je niets voor hoeft te doen. Alleen het geld op een beleggingsrekening zetten waarmee je als het ware de geldmachine aanzet.
Het jaar erna behaal je wederom een rendement van 6% (let op: dit is geen garantie). Dit rendement wordt dan berekend over het nieuwe bedrag, die €106,- van vorig jaar. Dit betekent dat je deze keer €6,36 winst hebt. Het derde beleggingsjaar begin je dan met een bedrag van €112,36.
Waarom kan vroeg beginnen met beleggen slim zijn
In de praktijk
Als je elke maand €100,- belegd voor de komende 30 jaar tegen een rendement van 6% (let op: dit is geen garantie), is je portfolio na 30 jaar €100.562,- waard, terwijl je er maar €36.000,- euro ingestopt hebt. Zie de grafiek hierboven.
Oftewel je loopt €100.562 – €36.000 = €64.562,- euro mis als je het geld gewoon op je spaarrekening zet. Als dit geen duidelijk signaal is dat je vroeg moet beginnen met beleggen, dan weet ik het ook niet. ;-). Het lastige is alleen: in het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Dus je weet van te voren nooit wat voor een rendement je gaat behalen.
Houd rekening met de kosten
In het voorbeeld hierboven wordt gerekend met een relatief klein maandelijks bedrag (€100,-) dat je in beleggingen stopt. Hoe meer geld je in de geldmachine stopt, hoe groter je vermogen wordt. Wel moet je rekening houden met de kosten voor je beleggingsrekening. Die kosten gaan ten koste van je rendement. Dat betekent dat je je kosten zo laag mogelijk wilt houden.
De kosten verschillen per beleggingsrekening. Zoek daarom voor je begint met beleggen uit bij welke broker de kosten zo laag mogelijk zijn.
Genoeg tijd om er weer bovenop te komen
Een andere reden waarom het slim kan zijn om vroeg te beginnen met beleggen is, omdat je dan een lange horizon (minimaal 20+ jaar) hebt. Het duurt nog heel lang tot het moment dat je je beleggingen gaat opnemen. Hierdoor kun je eventuele klappen zoals een beurscrash beter handelen. Je hebt waarschijnlijk genoeg tijd om te herstellen en je vermogen verder te laten groeien.
Vroeg beginnen met beleggen
Periodiek beleggen (het liefst maandelijks) in goed gespreide indexfondsen is niet alleen een fijne manier om je beleggingsrisico te verkleinen, het zorgt ook voor verschillende instapmomenten. Hoewel we natuurlijk het liefst allemaal instappen op een moment dat de beurs op zijn laagst staat, is dat in de praktijk lastig te pijlen. Niemand weet exact wanneer dat het geval is. Door periodiek te beleggen, beleg je de ene keer hoog, de andere keer gemiddeld en weer een andere keer laag. Zo middel je je risico en de kosten.
Starten met beleggen
Ben je enthousiast geworden? In het stappenplan beleggen vind je heel duidelijk welke stappen die moet zetten om te beginnen met beleggen en hopelijk een fijn vermogen op te bouwen voor later. Maar voor je begint, moet je een aantal dingen voor jezelf uitzoeken: hoeveel geld wil je en kun je beleggen per maand, voor welke strategie ga je en waar wil je in beleggen?
Mijn strategie
Zelf beleg ik sinds 2017 en hanteer ik de buy- en hold strategie. Dat betekent dat ik elke maand een vast bedrag aan beleggingen koop en ze niet verkoop. Ik beleg in breed gespreide indexfondsen met lage kosten, zodat ik relatief weinig risico loop en het meeste rendement (let op: dit is geen garantie. Niemand weet hoeveel rendement je behaald) behaal.
In mijn beleggingsportfolio vind je meer informatie over al mijn investeringen inclusief de fouten die ik de afgelopen jaren gemaakt heb.